DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 06.02.2011 13:19:09 

T  e  d  d  y       z       L  u  c  i  e

Péče o králíčka

                                                                            Péče o králíčka                                                                                 (aneb stručný návod pro chovatele začátečníky)

Bydlení:                                                                                                                   Králíčka je vhodné ubytovat v kleci nebo dřevěném kotci, o velikosti minimálně 80 cm délky a 50 cm šířky a výšky (pro ty, kdo budou nechávat králíčka většinu dne volně stačí 80 cm dlouhá, pro ty, kdo tuto možnost nemají, je lepší pořídit klec větší 100, 120 cm a umožnit tím králíčkovi větší volnost pohybu) Při výběru klece dbáme na to, aby dvířka či jiná část mřížoví neměla ostré hroty (králíček by se mohl zranit) Klec nebo kotec by měly být umístěny na stinném místě, mimo dosah přímého slunce, radiátoru, průvanu a pod. Králíčci mají velmi jemný sluch, proto pozor na nadměrný hluk, mohl by králíčka stresovat.  

Vybavení klece:
pítko nebo napáječka o objemu od 200 ml
(pokud používáme napáječku s kuličkou, doporučuji ji čas od času zkontrolovat. Může se stát, že se kulička v pítku zadrhne a králíček pak zůstane žízní)
keramická nebo kameninová miska na krmení
jesličky na seno
doporučuji používat záchůdek, výrazně si tím usnadníte čištění klece
jako podestýlku do záchůdku se dá použít od běžných kočkolitů, přes dřevěné peletky až po jiné dobře savé k tomuto účelu určené podestýlky 
domeček (někteří králíčci ho vděčně přijmou, jiní odmítnou)
 
Podestýlka: 
Teddy má dlouhou hustou srst a na to je třeba brát ohled při výběru podestýlky. Podestýlku rozhodně neprašnou! (králíček by mohl trpět na záněty očí) 
Na dno klece doporučuji dát tkaný kobereček, případně kousek starého koberce, či podnožky. Osvědčila se mi i gumová rohož, ale pozor! pokud by ji králíček okusoval, neprodleně odstranit, aby neměl zažívací potíže. Dále je vhodná sláma, slaměné pelety, dřevěné pelety atp.

Krmení:
Základem je kvalitní SENO a k pití voda. Seno by měl mít králíček stále k dispozici, stejně jako čerstvou vodu (ne příliš studenou! Nejlépe pokojové teploty). Do vody je vhodné přidávat rozpustná minerální krmiva (např. Acidomid K, Optimin K) nebo vitamínové a minerální kapky (zlepšují kondici králíčka, jeho vitalitu, kvalitu srsti atp.)
Další složkou králičí potravy je krmná směs. Můžeme ji koupit jako hotovou, nebo ji smíchat z jednotlivých složek (granule pro zakrslé králíky, obilniny, pruhovaná slunečnice, kukuřice, sušená mrkev, vojtěškové granule, kukuřičné vločky, ovesné vločky, sušené bylinky atd.) Denně by měl dospělý zakrslý králíček dostávat cca 30 g krmné směsi na kg váhy.
Na obrušování zoubků dávám cca 1 x týdně tvrdý chleba (vhodnější je ale použít větvičkou z ovocného stromu, králíček po ní netloustne)
Ovoce a zelenina je další významnou složkou potravy. Nabízíme např. mrkev, možno i s natí, řapíkatý celer, cuketu, brokolici, lístky kedlubny, salátu, zelí, kapusty, kousky jablíčka, plátky banánu, jahody, maliny, kousek melounu, hrozny, bylinky, pampeliškové lístky ...
Mladým králíčkům je vhodné dávat šťavnaté krmení jen velmi opatrně a v malém množství. Trávící trakt je ještě nezralý a ovoce a zelenina může králíčkovi způsobit střevní problémy. Začínáme malým množstvím a nepoužíváme ovoce příliš chladné (vytažené z ledničky) nebo napadené plísní, škůdci a pod.

Péče o králíčka:
Teddy má nádherně hustou dlouhou srst a o tu je třeba se pravidelně starat, pročesávat, odstraňovat případné žmolky. Zvláštní péči srsti věnujeme v období přelínávání. Srst pročesáváme kartáčem ve směru od zadečku k hlavě. Pokud objevíme nějaké slepené chloupky, buď použijeme speciální trimovací hřeben, nebo je opatrně rozstřihneme nůžkami (podebereme žmolek nůžkami a stříháme podélně směrem od králičkovy kůže). Takto rozrušené chomáčky slepených chloupků rozčešeme.
Také je třeba králíčkovi kontrolovat zuby, zda správně rostou a správně se obrušují.
Obdobnou péči věnujeme drápkům. Čas od času je třeba je zkrátit speciálními kleštěmi na drápky.
Pokud si netroufáte, nechte tuto činnost raději svému veterináři.
Králíčka nekoupejte ani nesprchujte.
 
Nemoci a očkování
Králíček by měl být pravidelně očkován proti králičímu moru a proti myxomatóze a přeléčen proti kokcidioze.
Očkujeme od ukončeného desátého týdne. Zhruba za měsíc následuje přeočkování a pak už pravidelně cca jednou za půl roku.
 
Přehled nejběžnějších králičích nemocí včetně příznaků najdete zde:
 
A tady krátká citace: 
 
Průjem
Příčin průjmu může být několik - prochladnutí, zkažená, nevhodná nebo příliš studená potrava, vlhká podestýlka, výrazná a náhlá změna stravování. Trus je mazlavý či tekutý a páchne.
Prevence: předcházet výše uvedeným příčinám.
Léčba: Při průjmu by králík neměl dostávat žádné šťavnaté krmení, ale pouze seno a vodu. Déletrvající průjem může být pro králíka nebezpečný, takže pokud během 1 až 2 dnů neustoupí, vyhledejte veterináře. Někdy proti průjmu pomůže podání sulfadimidinu do vody kterou králík pije. Průjem může být také průvodním znakem kokcidiozy.Dále taky pomáhá slabý heřmánkový čaj.

Zácpa
Králík sedí s nahrbeným hřbetem a nadmutým břichem a nejí.
Prevence: předcházet nachlazení, spasení králíčkem nevhodný materiál (pokojové květiny, látku, karton atd.)
Léčba: dejte mu dostatek vody, salát, mrkev a zařiďte aby měl pohyb, který napomáhá uzdravení. Déle trvající zácpa - navštívit veterináře. Někdy se při kokcidioze střídá průjem a zácpa... je dobré tuto variantu prověřit.

Nadmutí
Může být způsobeno zeleným krmením, které bylo zapařené, mokré nebo moc studené. Některé rostliny, jako např. kapusta, salát či jetel mohou ve větším množství rovněž způsobit nadýmání.
Prevence: předcházet výše uvedeným příčinám.
Břicho králíka je nadmuté jako u zácpy, jen je způsobeno plyny. Nadmutí způsobuje dýchací potíže, takže králík si často lehá.
Léčba: odstranit krmení a vyhledat veterináře. Nadmutí může být pro králíkův život nebezpečné. Při kokcidioze se může vyskytnout nadmutí, proto je dobré ověřit zda se nejedná o tuto nemoc, případně hned podat sulfadimidin či jiné kokcidiostatikum.
 
A další citace, tentokrát z rad pro první týdny:
 
Výchova k čistotnosti a chození na toaletu
Zákazy V prvních dnech po přinesení králíka pečlivě sledujte, když ho necháte volně běhat. Pokud ho přistihnete při činu (čurá, dělá bobky), tak v té chvíli, právě když ho nachytáte přitom ho hned odneste na místo, kde chcete aby chodil na toaletu a postarejte se aby tam chvíli zůstal (bedýnka, kočičí záchod, zvolený roh v králíkárně). Měl by to brzy pochopit. Podchytit chození na toaletu hned ze začátku je nesmírně důležité.

Pochvaly
Buďte na něj hodní, i incidenty se pokuste řešit mírně. Jde teď hlavně o to, aby k vám získal důvěru a nebál se vás. Nesmíte to zkazit, hlavně v prvních dvou měsících si dejte záležet.
Králíka chvalte za to co udělá dobře.

Když zjistíte, že se králíkovi něco nelíbí (např. ho to lehtá), nezlobte ho tím, vede to pak k nedůvěře. Když se přiblížíte, bude mít potom obavy že ho zase chcete lechtat.

Mluvte na králíčka
Mluvte na něj tiše, nekřičte, nezvyšujte hlas (místo zvýšeného hlasu je v případě potřeby lepší použít varovný tón). Jemný hlas na něj působí blahodárně, zvyšuje jeho důvěru. Mluvte s ním často. Když něco dělá dobře, pochvalte ho. Králíčka nezastrašujte, tím si jeho důvěru nezískáte, naopak - začne se vás spíš bát, což se později může projevit jako zbytečná agrese vůči vám i okolí.

Pár slov závěrem: 
Každý králíček je individuální osobnost, výchovu je proto třeba vhodně přizpůsobit jeho povaze. Všechno chce svůj čas, pravidelné opakování a důslednost. Nečekejte však absolutní dokonalost. Obrňte se trpělivostí, buďte vlídní, tolerantní a hlavně - mějte králíčka rádi.